Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit. Morbi eu nulla vehicula, sagittis tortor id, fermentum nunc. Donec gravida mi a condimentum rutrum. Praesent aliquet pellentesque nisi.

БлогиСвої смаки

ГоловнаблогиСвої смаки

Я волію зовсім чисті, легкі, скромні місцеві вина без особливих назв; такого вина можна випити чимало, і воно гарно, приємно пахне селом, землею, небом і деревами. Келих ельзаського і кусень доброго хліба — чи може бути щось краще?

 

Герман Гессе «Степовий вовк»

 

Свої смаки

 

У знаменитому анімаційному фільмі «Рататуй» прискіпливий та строгий критик куштує страву — і цієї ж миті смак, що він відчув, переносить його в дитинство, на кухню до мами. Він забуває все на світі. Штивний критик стає усміхненим людяним хлопчаком. Сцена пробиває до сліз: бо що може бути кращим за мамині страви, за смак дитинства.

 

Зараз, коли я спробував вишукані заморські делікатеси та різні кухні світу, я також вважаю найсмачнішими мамині страви, особливо ті простіші, які можна приготувати легко та швидко.

 

Вареники, голубці, деруни…

 

Наче проста їжа, але чомусь завжди була в нашому домі зроблена вишукано, і часто на додаток — із різними підливами чи то соусами. Я ж особисто завжди любив грибний, мабуть, через те, що запах грибів, які сохнуть на печі — це був запах моїх канікул і нашого Різдвяного вечора.

 

Саме ці смаки заворожують надалі. І моїм гастрономічним викликом останніх років стало перепробувати та поєднати всі ці домашні наїдки з локальними винами.

 

Бо от, до прикладу, голубці та вино.

 

Як мінімум — дивне звукове поєднання. Звучить як перекручена назва радянського фільму. Але не поспішаймо робити висновки. Чув, що в нашій гастрономічній історії голубці споживали переважно з горілкою. Як на мене, це — помилка 😉 😉.

 

Голубці мають безліч варіацій: з рисом, із гречкою, з пшоняних круп, із картоплею, з фаршем (а різновидів фаршу тут ого-го) чи без. Томатний соус чи грибний, сметана чи зі шкварками.

 

Ага, долма — це теж голубці.

 

У кожної господині — свої секрети й тонкощі та, зазвичай, голубці роблять «як мама навчила». Ось де справжня тяглість кухонних традицій. І якщо це традиційна українська страва чи навіть радше східноєвропейська, то про яке поєднання з вином може йти мова. Але я зустрів нещодавно рецепт, в якому рекомендували наприкінці готування до голубців додати трохи напівсухого білого вина.

 

(!) А якщо вино додають при готуванні, то воно підходить і при споживанні тієї ж страви.

 

Головна таємниця вибору вина — соус. У моєму випадку улюбленим є вершково-грибний, а значить — до нього добре пасує біле вино.

Всупереч нашим уявленням, голубці страва не проста, можна сказати — аристократична. Тому й вимоги до вина такі ж. Рислінг. Так! Недавно в закарпатському ресторані «Ґелета» ми прокайфували, як чудово рислінг від пана Ласло Надя (виноробня Nota Bene) розкрив закарпатські голубці. Саме так, вино розкрило голубці.

 

До речі, в Україні є міжнародний фестиваль «Вино і голубці», який проходить у селі Цекинівка на Ямпільщині. Там сотні видів поєднань голубців із винами. Туди навіть із сусідньої Молдови везуть свої голубці та вино. Там кожна господиня вважає, що саме її голубці заслуговують на «Оскара». Дуже хочеться туди потрапити. Цікаво, чи цьогоріч він відбудеться?…

 

А як щодо дерунів з вином?

 

Поєднання можливе та навіть бажане. Навіть не потрібно шукати чогось надзвичайного: Мерло чи Каберне від «Колоніста» — якщо це деруни простіші, якщо ж це закарпатські рисилованики з м’ясом — то Цвайгельт. Білий витриманий Фурмінт чудово полегшить смаженість дерунів і підкреслить свіжість соусу з шампіньйонів.

Про вареники та вино взагалі мовчу, бо це ж те саме, як поєднувати італійську пасту з вином. І якщо ви схильні до найтяжчої версії — вареників зі смаженою цибулькою та шкварками, — то без червоного сухого вам це все не перетравити. «Скарби Бредіхіна» від виноробні Slivino Village тут вам у поміч.

 

На завершення — про пляцок зі сливками (так, такий, щоби ці сливки зверху поблискували під цукровим сиропом). Їх цієї осені дуже багато. Найсмачніший десерт ранньої осені. «Вінницьке рожеве» від «Винного дому Гігінеішвілі» підійде якнайкраще. Це прекрасне вино для теплої осені, яка є продовженням літа. Це вино — саме для того випадку, коли фрукти та ягоди з дерев та кущів мігрують у соковиту випічку, яка своїми кольорами сама підказує: яке вино їй полюбиться.

 

І щось мені здається, що ці кулінарні дослідження митимуть продовження. Тож, далі буде…

Винний абонемент «Серцевини»

Щомісячна посилка з вином та детальним описом до нього

[email protected]

Засновник проєкту «Серцевина». Вино та медіа — дві професійні життєві пасії.

Засновник проєкту «Серцевина». Вино та медіа — дві професійні життєві пасії.