Виживуть тільки закохані в справу
Індивідуальність — мабуть, основна риса, що відрізняє крафтове виробництво від масмаркету. Також у якісному локальному продукті багато особистого ставлення: зазвичай його виробляють люди, що займаються омріяною справою та вкладаються в неї всіма своїми можливостями, часом та душею. Можливо, тому в 2020 році крафтові виробники постраждали чи не найбільше — у власну справу локальні підприємці нерідко інвестують останнє, і можливості очікувати кращих часів іноді просто немає.
Для багатьох маленьких виробництв — це період випробувань, але, разом із тим, для когось — і нових можливостей. Чим вирізняється українській крафт та як виживає під час карантину? Ми поспілкувалися з деякими підприємцями та ось які відповіді отримали.
«Чесний сир»
«Буквально з третього дня карантину ми організували безпечну доставку нашої продукції. Таким чином отримали можливість ближче познайомитись зі своїм споживачем та враховувати його побажання», — саме так крафтовій компанії «Чесний сир» вдалося вижити під час карантину, розповіла креативна директорка Катерина Сенчина.
Карантин вніс суттєві зміни у діяльність підприємства. Це крафтове виробництво сирів, яке працює у Львові з 2013 року.
До початку епідемії виробники реалізовували продукцію напряму у власних магазинах та через партнерів. До того ж, великий обсяг продажів займала галузь HoReCa, що, звісно, приносило достатній прибуток.
Запит від клієнтів продавати сир в інтернеті існував уже давно, тому карантин став таким собі каталізатором для початку онлайн-торгівлі.
Сироварня «Чесний сир» є сімейною справою. Сироварінням тут займається вже третє покоління, і за цей час майстри створили власні традиції виробництва та впровадили автентичні рецепти.
Виробники запевняють, що не додають до сиру жодних додатків, окрім солі та ферменту: «Щоб отримувати стабільно якісний продукт, ми використовуємо молоко лише з однієї локальної ферми».
Своєю спеціалізацією сироварня вважає виготовлення молодих розсільних сирів, які зазвичай мають дуже короткий термін зберігання. Серед них — бринза, будз, вурда, рікота, моцарела та інші.
Як зазначає Катерина Сенчина: «Це вже більше, ніж просто бізнес, це — справа, якою ми живемо, з якою ми розвиваємось і вчимось, яка нас надихає».
«Шкварка»
«Хотілося б сказати, що карантин вплинув чудово, але не скажемо», — говорить один із засновників «Шкварки» Михайло Гузаревич.
Як і інші крафтові виробництва, «Шкварка» намагається викрутитися та пережити ці погані часи, рятуючись онлайн-продажами.
«Шкварка» — крафт, що існує на ринку вже впродовж шести років. Тут у домашніх умовах виготовляють м’ясну продукцію на продаж.
Власники запевняють, що за якість продукції відповідають особисто: «Ми вже досить довго на ринку. Якщо ми досі існуємо, певно, чогось-таки варті».
Особливістю виробництва у «Шкварці» є намагання відродити українські традиції, які були поширені у давнину. Тому команда взяла на себе відповідальність за нове життя забутих рецептів страв, популярних в українському селі. Особливо тих, що готувалися на великі свята: Великдень чи Різдво.
Михайло Гузаревич розповідає, що м’ясо вони за старовинними звичаями вудять у домашній вуджарні не менше десяти годин при відповідній температурі.
Зробити замовлення онлайн можна на сайті «Шкварки», і вибір тут чималенький. Ковбаси: традиційна, з білими грибами та з блакитним сиром. Також у продажі є сири, соуси, паштети, різноманітні закуски, вино та навіть солодощі.
Nick Robin
«Залишатися на плаву допомагає тільки онлайн-продаж. Зокрема зараз, коли до новорічних та різдвяних свят є традиційне зростання попиту, можливість замовити продукцію онлайн рятує і нас, і наших клієнтів», — ділиться станом справ власник компанії Nick Robin Микола Маліновський.
Із початком карантину реалізація продукції Nick Robin погіршилася. Адже заборона торгівлі вбила маркети та ярмарки, які були основними площадками для продажу та просування продукції крафтових виробників.
Сімейна компанія Nick Robin існує на ринку вже п’ять років. Це перше виробництво в Україні, яке почало виготовляти цитрусові мармелади за давніми британськими рецептами.
«Мармелад вариться виключно з натуральних інгредієнтів, особисто відібраних фруктів, очищеної води та добірного фасованого цукру. Ми не використовуємо штучних фарбників та ароматизаторів», — запевняє власник.
Висока якість виробництва Nick Robin підтверджена бронзовою зіркою на Всесвітньому конкурсі оригінальних мармеладів у Великій Британії: за мармелад «Три Цитруси» в 2019 році та за мармелад «Дарк» у 2020 році.
Важливою особливістю підприємства є підтримка екологічності виробництва. Уся продукція продається в скляній тарі, яку потім можна відправити назад. А для пакування використовується перероблений картон та мінімальна кількість пластмаси.
В асортименті магазину — не тільки мармелад. Як каже Микола Маліновський: «Ми вчасно усвідомили необхідність розвитку та розширили асортимент за рахунок чатні, закусок та соусів. У їх виробництві притримуємось таких же принципів: лише оригінальні рецепти та натуральні інгредієнти».
«Крафтова мініпекарня»
Карантин на «Крафтовій мініпекарні» з Івано-Франківська позначився однозначно негативно. За словами директора Івана Каваліца, кількість продаж різко зменшилася, — як і в усього малого бізнесу. Але пекарня старається триматися на плаву та тішити відвідувачів випічкою та можливістю випити каву безпосередньо в закладі, коли це дозволяють карантинні обмеження.
«Ми працюємо з екологічними продуктами, без домішок. Завітавши до нас, кожен може спостерігати за створенням хліба та круасанів. Адже в нашій пекарні є відкрита кухня», — розповідає директор.
Хліб у «Крафтовій мініпекарні» випікають за власними рецептами на заквасці без пекарських та пивних дріжджових культур: кукурудзяний, конопляний, цільнозерновий, спельтовий, лляний, житній та інші.
До речі, за ініціативою засновників мініпекарні, кожен із відвідувачів може запропонувати покращення в закладі або висловити зауваження щодо продукції. Тут дослуховуються до всіх.
Lviv city farm
А ось на роботу компанії Lviv city farm карантин не надто вплинув. Скоріше, навіть навпаки: засновники скористалися ситуацією перерви із вигодою для масштабування виробництва.
На Lviv city farm виробляють мікрозелень на продаж у супермаркети або постачають її безпосередньо до ресторанів.
Особливість міської ферми — у самій її назві. Виробництво не викликає виснаження землі та не потребує сприятливих погодних умов. Тому цілком може існувати в місті. Як кажуть на фермі: «За таким методом вирощувати можна хоч на Марсі». До того ж зараз різко зменшуються площі посівних земель через активні забудови міських околиць та самих міст. А свіжий та корисний продукт зі швидкою доставкою буде мати попит завжди.
Вирощування мікрозелені відбувається у вертикальній фермі. Це дозволяє маштабувати площі в декілька ярусів. У приміщенні підтримується потрібний клімат, що дає змогу вирощувати свіжу зелень цілий рік.
Співзасновник Lviv city farm Євген Олещук запевнив, що міська ферма підтримує принцип прозорого виробництва, і якраз за період тотального локдауну та карантину вони змогли перенести свої потужності на територію одного з львівських ринків у підготовлене та спроєктоване саме для цього приміщення.
Принцип прозорості полягає в тому, що весь процес виготовлення та вирощування мікрозелені видно через скло. Гості можуть прийти на екскурсію та скуштувати продукцію ферми.
Майже півроку пішло на налагодження виробництва в нових умовах, на підготовку документів та сертифікацій, штрих-кодів, аналізів та реєстрації потужностей. Після відкриття на Lviv city farm встигло завітати багато гостей.
Yanchyn Hills family winery
Господар виноробні Yanchyn Hills family winery Максим Кичма визнає, що введення карантину мало на справи позитивний вплив. За цей час власникам вдалося інвестувати кошти в розвиток: добудувати виноробню, закупити нове обладнання та з цим усім розпочати сезон-2020.
Ця сімейна винарня розташована в селі Іванівка на Львівщині. З-поміж інших виноробень Yanchyn Hills family winery вирізняється цікавими напрямками виробництва.
«Ми виготовляємо вино з винограду української селекції, який стійкий до багатьох хвороб. Він потребує значно меншої обробки хімічними препаратами, що в результаті суттєво знижує їхній негативний вплив на здоров’я людини та на довкілля», — розповідає винороб.
Ще однією особливістю «Янчинських пагорбів» є автохтонні грузинські сорти та технології. За словами Максима Кичми, на їхньому виробництві виготовляється вино з сортів Сапераві та Ркацителі: як за класичною, так і за традиційною для Грузії технологією використання квеврі (великого глиняного глечика).
На жаль, виноробня Yanchyn Hills family winery наразі не продає вино, бо ще не отримала ліцензію. Нині господарі працюють над виконанням ліцензійних умов і виготовляють вино в тестовому режимі. Разом із цим виноробня активно проводить рекламні заходи, дегустації та бере участь у фестивалях задля ознайомлення зі своєю торговою маркою.
Поспілкувавшись із крафтовими виробниками, ми дуже хочемо вірити, що навіть цей складний карантинний період український малий бізнес зможе пережити та знову почати дихати на повні груди. Тож, зі свого боку, закликаємо підтримувати локальні підприємства, купувати їхню продукцію та рекомендувати друзям.
Авторка: Анеля Заяць