Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit. Morbi eu nulla vehicula, sagittis tortor id, fermentum nunc. Donec gravida mi a condimentum rutrum. Praesent aliquet pellentesque nisi.

Винна етикетка — це перший крок у комунікації між виноробом та споживачем. І саме від неї залежить чи продовжиться між ними діалог. Один австралійський професор, Larry Lockshin, дослідив, що майже половина покупців обирає вина саме за етикеткою.

 

Раніше етикетки виконували суто утилітарну роль: інформували про терруар, вінтаж, сорт винограду та назву виноробні. Але все змінилося на початку ХХ століття, коли родина Ротшильдів почала запрошувати відомих художників оздоблювати пляшки їхньої винотеки. Пікассо, Далі, Шагал, Кандинський, Воргол — лише деякі з митців, які доклали руку до створення етикеток для Château Mouton-Rothschild.

 

Українські винороби також експериментують з оформленням етикеток. Наприклад, весною 2019 року на прилавках українських магазинів з’явились вина з елементами картин всесвітньо відомої художниці Марії Приймаченко. Ми обрали п’ять найцікавіших, на нашу думку, етикеток з пляшок українських виноробів і запитали у виробників: що саме вони хочуть показати через них покупцеві.

Серцевина

Beykush Winery — виноробня між Одесою та Миколаєвом, заснована в 2011 році Євгеном Шнейдерісом.

Яскраві етикетки серії вин «Артанія» схожі на мультиплікаційні. Зображення змушують глядача відчути себе дитиною, яка вперше бачить море, слухає плескіт хвиль і спів пташок навколо. Вина названі так на честь легенди про стародавню країну Артанію, що існувала на землях Північного Причорномор’я. Цією етикеткою виробники Beykush Winery хотіли показати винолюбам місця, де народжуються їхні вина.

Бейкуш

Авторка малюнків серії «Артанія» — Ліза Івус.

 

«Я шукав топоніми, пов’язані з нашою місцевістю. Натрапив на історію про міфічну країну Артанію, яка, ймовірно, перебувала десь у степах біля моря. І цілком може бути, що вона була саме тут, де ми знаходимося зараз. Ця історія мені задалася прикольною, і я вирішив використати її для серії асамбляжних вин. Мені дуже подобалися веселі етикетки, як на іспанських та італійських винах, тож я хотів щось у такому стилі», — розказує Євген Шнейдеріс, власник виноробні Beykush Winery.

Бейкуш

Малювала ілюстрації художниця Ольга Газі.

Fathers Wine — сімейна виноробня з Гусятина на Тернопільщині. Сама назва говорить, що це вино — про сімейні цінності. Діти втілили мрію батька, Володимира Буячка, і присвятили йому вино.

Філософія «татових вин» — цінувати важливе та бути справжніми. Співвласниця виноробні Оксана Буячок вважає, що етикетка має відрізнятися від інших на поличці, щоби зачепити око споживача: «Нам не подобаються спроби виноробень бути схожими на когось іншого. Бажання мати вигляд «а-ля бордо» чи «а-ля бургундія» виглядає кумедно. Особливо це помітно серед виробів з пострадянського простору».

Fathers Wine

На перший погляд здається, що на етикетках вин Father’s Wine зображено набір абстрактних геометричних фігур, гармонійно поєднаних між собою. Але насправді — кожна використана фігурка має сенс і символізує часточку історії. Якщо придивитися уважніше, на пляшці можна помітити сонце, поле, виноград, келих та ініціали батька сімейства.

 

«Логотип — це свого роду герб нашої сім’ї, в якому є розповідь про створення вина та ініціали нашого тата. Ми використали чотири основні геометричні символи: коло, ромб, трикутник і квадрат. Вони є найуживанішими в українських орнаментах. У логотипі поєднуються історія наступності поколінь, зв’язок зі стихіями та сімейні традиції», — розповідає Оксана Буячок, співвласниця бренду.

 

Найцікавіше в етикетках — на зворотній частині пляшки. Там є спеціальне поле геральдичної форми, а в комплекті з вином йде набір стікерів. Тож можна погратися та створити власний сімейний герб.

Biologist — біодинамічна виноробня з-під Києва із виноградниками у Київській та Одеській областях. Її засновник — винороб Ігор Петренко.

Вино привертає увагу оригінальною формою пляшки, яка не «обгорнута» етикеткою як звичайні вина, а виглядає ніби маленьке вікно у світ біодинамічного вина. У Biologist є дві концепції етикеток. На одній усе лаконічно: лише назва, що говорить сама за себе, — «вино біодинамічне», і метелики, які символізують природу. На іншій зображені самі винороби у веселому мультиплікаційному колажі.

Biologist

Ігор Петренко пригадує, що ідея цієї етикетки виникла просто: навколо виноробні літає багато метеликів, а оскільки винороби люблять природу, тому й вирішили зобразити головних представників місцевої фауни.

 

Biologist використовує нові підходи також у виготовленні вина та дизайні: «Ми робимо багато вин, що наближені до натуральних — в них мало сірки, “дикі” дріжджі, спонтанна ферментація, ніякої фільтрації. Ми кинули виклик не лише підходом до виноробства, але й оформленням своїх вин. Сумні етикетки українських вин уже всім набридли, тому ми вирішили зробити емоційні та незабутні малюнки, що не залишать байдужими споживача», — упевнений Ігор Петренко, засновник виноробні.

Biologist

46 Parallel Wine — нова сімейна виноробня з-під Одеси. 46-та паралель — лінія, на якій знаходяться виноградники Південної України та виноградники Бургундії та Бордо. Засновниця — Анна Горкун.

Етикетка нагадує карту скарбів, намальовану на вирваному з зошита аркуші: з нерівними краями, схожими на хвилі, та градусами, які показують курс судна. Таку етикетку легко можна впізнати, бо число 46 одразу впадає в око.

 

«Ми подумали: що таке 46-та паралель, як візуально пояснити це покупцеві, щоби він не гуглив і не шукав інформацію. 46-та паралель проходить крізь всю земну кулю, і для дизайну етикетки не дуже хотілося обмежуватися певними країнами. Набагато романтичніше виходить, коли ти показуєш морські шляхи: в них більше свободи, і у людей більше асоціацій», — поділилася враженняма Світлана Горовенко, дизанерка етикеток вин 46 Parallel Wine.

46 Паралель

«Саме від ідеї, що 46-та паралель оперізує всю землю, і з’явилася кругова етикетка на лінійці Grand Admiral. Її наклеюють вручну; серія лімітована двома тисячами пляшок. Для технологів зробити подібну етикетку — це був ще той виклик», — доповнила Анна Горкун, засновниця 46 Parallel Wine.

 

Навесні 2019 року Inkerman Ukraine випустили лінійку вина Prima Maria. Етикетка цього вина відразу привертає увагу знайомими мотивами — на ній зображені казкові звірі Марії Приймаченко. Лінійкою вин Prima Maria виробники хотіли підкреслити українську сутність свого вина та креативно оновити дизайн.

 

Правовласники бренду Prima Maria Art Nation Agency розробили концепт етикеток під різне вино у лінійці: «Кожен фантастичний звір Марії Приймаченко був обраний не випадково, саме він відповідає характеру вина та уособлює унікальність смаку», — пояснює дизайнерка етикеток Анна Гарнага.

У 2020 році виноробня 46 Parallel Wine взяла дизайн етикеток Prima Maria для власної експортної лінійки. Винороби прагнуть презентувати українські вина в світі та просувати українську творчість.

Don Alejandro Winery — це невелика сімейна виноробня Олександра Шаповалова. Його сім’я все життя вирощувала виноград у селі Поплавка на Одещині. Їм належало два гектари виноградників. Дон Алехандро робить свої вина за принципами космодинаміки. 

Етикетки вин викликають змішані відчуття: вони ніби відкидають закони дизайну та поєднують у собі непоєднувані кольори, шрифти та ілюстрації. Макаки, інопланетяни та гриби — не надто часті гості на українських етикетках, на відміну він вин Дона Алехандро. Ідеї для зображень власник виноробні вигадує сам. Деякі з них — копії татуювань, які є у нього на тілі.

«Коли я кажу своєму веб-дизайнеру, що слід намалювати на етикетці, у нього часто буває шоковий стан. Усі мої ідеї приходять з Космосу, на етикетках я зображую те, чого не зображує ніхто в Україні»,— говорить Олександр. На думку винороба, його етикетки можуть зіпсувати лише українські акцизні марки.

Серцевина

Безперечно, етикетка відіграє важливу роль: від неї залежить, яке вино вибере покупець у магазині, та яке враження це вино залишить. Катерина Ільченко, засновниця нейромаркетингового агентства, розповіла про цікавий тест-дегустацію під час своєї презентації. Учасників дегустації розділили на дві групи: одній давали куштувати вино, не показуючи його етикетку, а іншій — показували. Після цього учасники оцінювали смак вина балами. За результатами тесту, вина з красивими етикетками оцінювали набагато вищими балами, ніж навіть дорожчі та якісніші вина, етикетки яких менш привабливі. Тому впевнено можна сказати: гарною етикеткою вино не зіпсуєш, а можливо, ще й зробиш смачнішим.

Автори:
Яна Проценко та
Влад Машкін, автор Telegram-каналу Бюджетный сомелье

Якщо вам до вподоби наша ідея розвитку культури довкола виноробства, вдумливого споживання, фермерства, екологічності. Якщо ви слідкуєте за нами, читаєте, дивитесь, слухаєте. Як знак зацікавлення та підтримки – робіть покупки у нашому магазині.