Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit. Morbi eu nulla vehicula, sagittis tortor id, fermentum nunc. Donec gravida mi a condimentum rutrum. Praesent aliquet pellentesque nisi.

Пийте на/для здоров’я

Або як вино впливає на організм людини

Наприкінці минулого століття стала популярною теорія французького парадокса. Попри висококалорійний раціон, французи менше хворіють на серцево-судинні захворювання, ніж мешканці країн із меншим рівнем споживання жирів. Французький парадокс не є до кінця дослідженим і науково доведеним, деякі вчені взагалі вважають його ілюзією, спричиненою відмінностями у зборі статистики захворювань, проте він набув значний культурний, науковий та соціальний вплив.

Вино і його поліфеноли

 

Появу та поширення поняття французького парадокса пов’язують із науковцем Університету Бордо Сержем Рено, який займався дослідженням властивостей вина. Власне, саме регулярне споживання французами червоного вина стало одним із його пояснень. У вині є природні антиоксиданти: ресвератрол та корисні поліфеноли, які містяться у шкірці червоного винограду. Ці сполуки, зокрема, позитивно діють на травлення та серцево-судинну систему. Крім того, ресвератрол впливає на активність генів і протидіє старінню, раку, вірусним інфекціям, тож цю сполуку активно використовують у косметології та як біологічно активну добавку. Завдяки протизапальній дії ресвератролу на мозок червоне вино може знизити ризик депресивних розладів, про що свідчать дослідження іспанських та американських вчених.

вино і здоров'я

«Корінь депресії залежить від людини, але багато випадків пов’язані з соціальним стресом, спричиненим взаємодією з іншими людьми. Це викликає запалення, фізичну реакцію на стрес. Команда медиків з Університету Південної Кароліни виявила, що ресвератрол може зменшити запалення мозку, спричинене стресом, і таким чином пом’якшити розвиток депресивної поведінки», — пояснює профільне видання Wine Spactator із посиланням на провідну дослідницю команди докторку Сьюзен Вуд.

 

«Вино може допомогти попередити депресію серед тих, хто ще не в депресії. Однак ми не можемо сказати, що воно допомагає тим, хто вже в депресії», — говорить Мігель Мартінез-Гонсалес, співавтор дослідження іспанських лікарів.

 

Інші ж дослідження стверджують, що кількість антиоксидантів у вині недостатня, аби цілком пояснити французький парадокс.

 

Водночас особливості впливу білого вина на організм досліджують рідше: поліфенолів у шкірці білого винограду міститься набагато менше, ніж червоного, що робить його менш цікавим із медичної точки зору. Проте дослідження науковців Університету Буффало свідчать про позитивний вплив білого вина на легені в порівнянні з іншими видами алкоголю. Також біле вино більше знижує рівень цукру в крові, ніж червоне, що запобігає розвитку діабету. Та є і погані новини: дослідження Браунського університету говорять про вищий ризик розвитку меланоми в тих, хто п’є біле вино, хоча причини такого зв’язку науковцям остаточно ще не зрозумілі.

вино і здоров'я

Ще рідше під приціл науковців потрапляє бурштинове вино, яке виготовляється із білого винограду за технологією червоного, і завдяки цьому отримує багато характеристик і сполук, притаманних червоному вину. Це, зокрема, антиоксиданти та ресвератрол, які запобігають розвитку серцево-судинних захворювань, раку та ментальних розладів. Згідно з дослідженням хорватських вчених, цих сполук у бурштиновому вині в шість разів більше, ніж у білому, тож антиоксидантні властивості бурштинового вина близькі до червоного.

 

«У порівнянні з білим вином, бурштинове містить більше поліфенолів, тому його вживання швидше матиме такі ж переваги для здоров’я серця, як і червоне. Також бурштинове вино завдяки високому рівню антиоксидантів може зменшити ризик появи раку та знизити рівень цукру в крові діабетиків. Дослідження на тваринах показують, що ресвератрол може продовжити тривалість життя», — пише дієтолог з Оклендського університету Райан Раман.

Останнім часом популярності в Україні та світі загалом набирає так зване «натуральне» вино. Його виготовляють на маленьких виноробнях із винограду, не обробленого пестицидами та гербіцидами, з мінімальним втручанням у процес виробництва. Також до натуральних вин або взагалі не додають сірку, або додають у мінімальних кількостях. Проте говорити про більшу користь такого вина не доводиться, оскільки найбільшу шкоду для організму несе спирт, який є в будь-якому вині.

 

«Це філософія нашого виробництва: ми хочемо пити “натуральне вино”, і ми його таким робимо. Цього вина можна випити більше, і, ймовірно, від нього не буде боліти потім голова. Та не думаю, що медичні дослідження тут доречні, “натуральне” вино — це швидше про філософію, а не про його склад», — пояснює «Серцевині» Георгій Молчанов, співзасновник виноробні Slivino Village на Миколаївщині.

 

Подібної думки дотримується і власник виноробні V.Petrov на Одещині Валерій Петров, який першим в Україні отримав сертифікат виробництва органічного вина майже 10 років тому: «На цій території виноробством займалися ще з часів греків і римлян, і ми вирішили теж зайнятися виробництвом органічного вина — так само, як це робили наші предки. Ми обрали такий свій шлях», — каже він нам.

 

Якщо прибрати з рівняння спирт, сухе вино є більш корисним для організму, аніж виноград, із якого воно зроблене, говорить «Серцевині» біологиня, авторка серії книг про здоровий спосіб життя Дарка Озерна. У вині менше цукру, аніж у винограді, а поліфеноли завдяки бродінню покращуються: вони видозмінюються та стають більш доступними для засвоєння. Бродіння загалом «розкриває» потенціал молекул — у вині, тісті, пиві, консервації, кисломолочних продуктах. З цієї точки зору сухе вино є значно кращим і кориснішим алкогольним напоєм за інші, зокрема, дистильовані. Проте це все ще алкоголь.

 

«Сухе вино є досить корисним, але не є панацеєю. Це помилка, якої припускаються, коли говорять про різні продукти: “У продукті, наприклад, у вині, є якась сполука — приміром, ресвератрол, який запобігає старінню. Значить, треба пити багато вина, щоби не постаріти”. Це не так, адже паралельно в організмі відбуваються й інші процеси, і має значення: яке вино, у якій кількості, в яких обставинах і як часто ми п’ємо. Насправді є досить малі дози спирту, які людина може нормально перетравити та знешкодити печінкою за раз», — каже Дарка Озерна.

Винний абонемент «Серцевини»

Щомісячна посилка з двома чи трьома пляшками вина. Найбільший вибір українських вин.

Вино і корисні звички

 

Оскільки алкоголь — це в будь-якому випадку токсин, може здатися, що користі від вина з його поліфенолами немає майже ніякої. Проте не все так просто. Вино може позитивно впливати на організм, але опосередковано. Це залежить від культури його споживання — з чим, коли та як. З цим пов’язане інше пояснення французького парадоксу — загальний раціон французів, до якого у тому числі входить і вино.

 

Французька дієта є різновидом середземноморської дієти, яку вважають однією з найбільш корисних для здоров’я. Вона містить багато овочів, фруктів, цільнозернових продуктів, рибу, нежирне м’ясо, а також натуральні насичені жири, які легко засвоюються організмом. Прийоми їжі супроводжуються невеликою кількістю вина. І багато досліджень стверджують, що такі харчові звички мають численні переваги для організму, покращують стан серця та знижують ризик розвитку діабету ІІ типу. Тобто те, з чим ми споживаємо вино, з чим воно найкраще поєднується, — це не лише про смак, а й про здоров’я. А саме вино під час їжі в помірних дозах покращує травлення та запобігає можливому отруєнню несвіжими продуктами.

вино і здоров'я

«Вино вважається корисним для організму, коли ми його заїдаємо витриманими сирами, фруктами, овочами, рибою, нежирним м’ясом — це їжа з невеликою калорійністю, але з високою поживною цінністю. Їжа, яка пасує до вина, є саме їжею, рекомендованою для здорового, збалансованого харчування. Ті, хто можуть собі це дозволити, — це середній клас і вище, які також мають кращий доступ до медичних послуг», — пояснює Дарка Озерна.

 

Тобто якщо людина може собі дозволити хороше вино, каже дієтологиня, вона має також інші атрибути в житті та корисні звички, які допомагають їй залишатися здоровою, вона більше стежить за собою та власним здоров’ям. Любителі вина, зокрема, частіше обирають у супермаркетах корисні продукти — фрукти, овочі, цільнозерновий хліб, оливки, аніж шкідливі снеки. Якщо повертатися до тієї ж Франції, порівняно низький рівень ожиріння — ще один елемент французького парадоксу — можна пояснити не тільки раціоном, говорить Дарка Озерна, а й способом споживання продуктів: менші порції, довші прийоми їжі, відмова від нездорових перекусів тощо.

 

Водночас на пострадянському просторі, у тому числі й в Україні, існує традиція пити горілку, у якій додаткових корисних сполук немає та яку гастрономічно поєднують із менш корисними для організму маринованими овочами та грибами, оселедцем, салом, жирним м’ясом. А то й взагалі люди п’ють її натще.

 

«Нам потрібно заміняти вином важкий алкоголь і частіше використовувати його в буденності, проводити обід, вечерю з келихом вина та бачити його як гастрономію, а не як алкогольний напій, змінювати культуру сприйняття вина — що це не алкоголь, а напій на кожен день», — каже Георгій Молчанов. До речі, у деяких країнах, наприклад, у Молдові, вино вважають не алкоголем, а харчовим продуктом.

вино і здоров'я

Вино і відчуття міри

 

З медичної точки зору алкоголь заборонений, адже це отрута для організму. Проте ми живемо в реальному світі, де повністю відмовлятися від склянки пива, вина чи віскі ніхто не збирається. Недарма науковці досліджували та продовжують досліджувати вплив алкоголю та вина на організм і шукають способи мінімізувати ризики. Часом висновки дослідників суперечать один одному, але так чи інакше вони зводяться до одного: помірного та свідомого споживання. Деякі дослідження американських учених взагалі стверджують, що для організму краще пити алкоголь, аніж відмовитися від нього взагалі.

 

«Якщо враховувати лише вік і стать, у порівнянні з людьми, які вживають алкоголь помірно, ті, хто утримувався від нього взагалі, мали у два рази вищий ризик смертності, ті, хто п’є забагато, — на 70%, а ті, хто мало, — на 23%. Навіть при урівнянні додаткових соціально-поведінкових та соціально-демографічних факторів, наявних проблем зі здоров’ям люди, які не п’ють взагалі, та алкоголіки все ще демонстрували підвищений ризик смертності (51% та 45% відповідно) у порівнянні з тими, хто п’є помірно», — свідчить дослідження науковців Техаського університету.

 

Окрім зменшення ризику серцево-судинних захворювань, помірні дози алкоголю попереджають також і деменцію, захищають від хвороби Альцгеймера, захворювань нирок та печінки.

 

«Надмірне споживання вина має несприятливі наслідки для мозку та збільшує ризик деменції, проте помірне споживання зменшує цей ризик та зниження когнітивних функцій завдяки поліфенолам та їхнім антиоксидантним властивостям. Таким чином, захист організму від хвороби Альцгеймера, посилення чи послаблення хвороби може залежати від кількості та частоти споживання вина, індивідуальних особливостей та способу життя», — йдеться у спільному дослідженні італійських, пакистанських та китайських вчених.

 

Тож замість забороняти пити алкоголь взагалі медики та науковці розробили норми помірного його вживання. У кожній країні ці норми можуть відрізнятися, але в середньому — якщо говорити про вино — йдеться про 2–3 келихи (150 мл) для чоловіків на день, 1–2 для жінок, і максимум один — для людей, старших за 65 років. Також норми можуть різнитися залежно від віку, комплекції та особливостей організму людини. Наприклад, є люди, які п’яніють дуже швидко, а отже, у них алкоголь погано виводиться, пояснює Дарка Озерна, і таким людям із медичної точки зору бажано не пити взагалі.

 

Є люди, яким категорично не можна вживати алкогольні напої. Це, у першу чергу, вагітні жінки: будь-яка кількість алкоголю шкодить плоду та негативно впливає на розвиток дитини. Так, маленький келих вина може й не зашкодити в результаті, проте це — лотерея, в яку навряд чи варто грати. Також алкоголь не можна поєднувати з частиною ліків (уважно читайте інструкції) та пити при низці захворювань — наприклад, виразці, хворобах печінки тощо, а також під час лікування від алкогольної залежності.

 

Дітям і підліткам алкоголь пити не можна не лише через прямий негативний вплив на організм. У юному віці люди ще не здатні робити усвідомлений вибір, відповідально споживати алкогольні напої, що в результаті впливає на життєві вибори та може спровокувати залежність.

 

Тож що варто пам’ятати, аби пити вино здорово? По-перше, дотримуйтеся помірних доз: у середньому не більше 1–2 келихів на день. Якщо ж ви п’єте лише за певних нагод більше, діє інше правило. За словами Дарки Озерної, загалом вино (та і будь-який алкоголь) треба пити так, аби не п’яніти: стан сп’яніння сигналізує, що організм не встигає знешкодити токсин і його стає забагато у крові. Тому нормальним вважається споживання алкоголю в компанії, за їжею та розмовою — розмірене та повільне. По-друге, не пийте на голодний шлунок. Вино має супроводжувати трапезу, а не бути нею. По-третє, обирайте якісні продукти — як вино, так і наїдки. Збалансованим харчування має бути не лише з вином, а й без нього. А вино нехай допоможе вам виробити корисні харчові та життєві звички.

Авторка: Анна Журба

Якщо вам до вподоби наша ідея розвитку культури довкола виноробства, вдумливого споживання, фермерства, екологічності. Якщо ви слідкуєте за нами, читаєте, дивитесь, слухаєте. Як знак зацікавлення та підтримки – робіть покупки у нашому магазині.